Wzrost i wysokość

Kolumbijczycy sa generalnie niewysocy w porównaniu z nami – Polakami. Generalizuję tu oczywiście, bo zdarza się w Kolumbii spotkać od czasu do czasu mężczyznę wysokiego, ale “średnia krajowa” to około 170 cm a nawet i trochę mniej.

Kolumbiczycy są mali i taki ich urok

Ten niski wzrost Kolumbijczyków jest widoczny od samego początku. W szkole nie należałam do osób dużych. Mieściłam się raczej w grupie tych średnio-niższych. W Kolumbii natomiast z moimi 163 cm uznawana jestem za kobietę wysoką i wśród koleżanek – Kolumbijek wystaję przynajmniej o pół głowy.

Przyzwyczaiłam się do tego faktu przez tych kilka lat, ale przy okazji wizyty moich rodziców w Kolumbii w ostatnich tygodniach kolumbijski wzrost znowu dał o sobie znać. Mój polsko wyrośnięty tata zwrócił mi bowiem uwagę, że klamki i wszelkiego rodzaju barierki w moim bogotańskim domu znajdują się na wysokości znacznie niższej niż jest to przyjęte w Polsce. Barierka balkonu i korytarza na moim siódmym piętrze sięga Polakowi zaledwie do ud, a nie jak u nas – przynajmnie do pasa. Tak samo dzieje się z włącznikami światła, dzwonkami, itd. które dostosowane są do kolumbijskich rozmiarów. 

Mieszkanie na wysokości

Jeśli zaś chodzi o wysokość nad poziomem morza, przystosowana do wielkopolskiej niziny, muszę przyznać, że nie czuję się najlepiej na 2600 m. n.p.m., bowiem na takiej właśnie wysokości leży Bogota. Jeśli tę wysokość przeniesiemy na nasze polskie warunki, oznacza to mieszkanie powyżej naszych Rysów.

Wyczytałam kiedyś opinię pewnego kolumbijskego pisarza, z którym się absolutnie nie zgadzam, że w warunkach tropikalnych idealną wysokością, na jakiej człowiek najlepiej funkcjonuje są 2000 m. n.p.m. Myślę, że tych danych nie można przyjmować jako optymalnych dla wszystkich. Moje samopoczucie w tak wysokich górach nie jest najlepsze, poza tym w Bogocie jest zimno i osobiście czuję się znacznie lepiej na wysokości, na jakiej rośnie roślinka kawy , czyli:

  • Tropik
  • Wysokość nad poziomem morza 1200 – 1600 m.
  • ¦rednia temperatura powietrza  w ciągu całego roku 18 – 24º C
  • Godziny słoneczne w ciągu dnia: 4,5 – 5,5

Coś w tym jednak jest, że od samego początku czułam wyjątkową sympatię do kolumbijskiego regionu kawy .

 

Plantacja kawy w Kolumbii /Fot. Flickr – PAL 1970 /

 

Roślinka kawy

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *