Uzależnieni od światła

W Kolumbii nie ma pór roku, o czym pisałam już niejednokrotnie. Jest tu pora sucha, kiedy nie pada i pora deszczowa, kiedy leje niemal bez przerwy. Dzień przy równiku w ciągu całego roku ma 12 godzin. I noc również.

Jeśli ktoś przyjeżdża do Kolumbii europejską zimą, taki stan rzeczy jest fajny. Kiedy w Polsce o 16:00 robi się ciemno, w Kolumbii mamy jeszcze dwie godziny dnia. Co innego, kiedy przylatuje się do Kolumbii europejskim latem. Wtedy dzień wydaje na się tutaj krótki, a noc zapada zbyt szybko.

Na początku taki stan rzeczy 12/12 jest nawet ciekawy, bo inny. Przy dłuższym jednak pobycie, chyba wolę pory roku i różne długości dnia. A może po prostu wyrosłam gdzie indziej i do takiego stanu rzeczy byłam przyzwyczajona i dlatego mi ich brak. Poranek i zmierzch ciągle o tej samej godzinie nużą mnie. Jeśli dodamy do tego godziny pracy i fakt, że wychodzi się z biura nie wcześniej niż o 18:00, nic nam już z takiego dnia nie zostaje. Trzeba czekać na weekend.

Niezależnie jednak od miesiąca, czy jest zimno (bo wysoko w Andach) czy upalnie, w Kolumbii jest generalnie dużo więcej słońca niż w Europie. Tropik oszałamia światłem, a Słońce przyzwyczaja do siebie. Sprawia, że człowiek jest radośniejszy, ma więcej energii i lepszy humor.

I właśnie dlatego, kiedy tylko Kolumbijczycy przybywają do naszego kraju, wszystko jest dobrze dopóki nie zawita listopad. Większość moich latynoskich znajomych (i nie tylko latynoskich, bo ten sam problem mają generalnie południowcy: Włosi, Hiszpanie, Grecy, itd.) dostaje późną jesienią depresji z powodu braku światła. Zimą jest trochę lepiej, bo kiedy spada śnieg, krajobraz robi się jaśniejszy. Jednak zapadający o 15-16:00 zmrok jest dla Latynosów trudny do przyjęcia. Im po prostu brakuje światła, bo jak pisał w pierwszych czterech zdaniach „Hebanu” Ryszard Kapuściński: w tropiku „Przede wszystkim rzuca się w oczy światło. Wszędzie – światło. Wszędzie – jasno. Wszędzie – słońce”.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *