live chat application
 
Taka jest kolumbia
        Początek arrow Taka jest Kolumbia arrow Miny przeciwpiechotne - uważaj, gdzie stąpasz!

Miny przeciwpiechotne - uważaj, gdzie stąpasz! PDF Drukuj E-mail
sobota, 29 październik 2005

Stop minom przeciwpiechotnymOstatnią rzeczą, jaką Jairo zdołał usłyszeć, była silna eksplozja. Ból, jakiego doświadczył w tym momencie był tak przenikliwy, że stracił przytomność. Kiedy się obudził, poczuł, że czegoś mu brakuje. Spojrzał wokół i powoli obejrzał swoje ciało, aby dostrzec brak obydwóch nóg. Zdziwiony zapytał, co się stało, na co towarzysząca mu pielęgniarka odpowiedziała, że amputowano mu nogi, gdyż idąc do pracy nadepnął na minę przeciwpiechotną.

Osób takich jak Jairo jest na całym świecie około 780 miesięcznie i jedna co 10 godzin w Kolumbii. Budzą się one, aby odkryć, że w wyniku wybuchu miny straciły jakąś część ciała. Pozostałe 1400 umiera w momencie detonacji lub z powodu braku natychmiastowej opieki medycznej.

Miny przeciwpiechotne są materiałami wybuchowymi, zaprojektowanymi w celu ranienia i zabijania osób. Umieszcza się je pod powierzchnią ziemi. Aktywują się przy kontakcie z człowiekiem lub zwierząciem. Mogą być również ukryte w przedmiotach zwracających uwagę, takich jak: puszki, paczki po papierosach, lalki, itd.

Użycie min przeciwpiechotnych znane współcześnie odnosi się do I Wojny Światowej, podczas której niemieccy żołnierze zakopywali pociski artyleryjne wypełnione dynamitem z detonatorem, aby zatrzymać francuskie i brytyjskie czołgi.

Podczas II Wojny Światowej miny używane były w Europie i Afryce północnej. W ostatnich dziesięcioleciach pojawiały się w wojnach w: Wietnamie, Nikaragui, Angolii, Mozambiku, Kambodży i Kolumbii.

Jednym z powodów popularności min jest ich niska cena. Podczas gdy broń kosztować może 100000 dolarów i więcej, wartość miny waha się w granicach 3 i 30 dolarów. Innym wyjaśnieniem może być ich efektywność w powstrzymaniu nieprzyjaciela w natarciu, eliminując go, zastraszając lub dezorganizując.

Mina przeciwpiechotnaRóżnica między minami przeciwpiechotnymi i innym typem broni (łącznie z nuklearną i chemiczną) jest jej opóźnione działanie. Zaminowane pola są mordercami, którzy nie rozróżniają i zabijają nie tylko podczas konfliktu, ale i dzisięciolecia później. Kiedy nastanie już wreszcie pokój, miny kontynuują swoją podziemną wojnę. Zabijają tych wszystkich, którzy się do nich zbliżą: mężczyzn, kobiety, dzieci – niewinne ofiary nieprzyjaciela bez twarzy, siłą uwikłane w konflikt zbrojny. Rany spowodowane wybuchem miny przeciwpiechotnej są brudne. Eksplozja powoduje wbicie się w ciało ofiary kawałków metalu i plastiku. Ziemia, kawałki ubrania i butów, materiał wybuchowy zatapiają się w zranionej części ciała i powodują jego infekcję i późniejszą amputację. Tym, którym uda się ujść z życiem i przeżyć wybuch, życie zmienia się diametralnie: nie mogą już uczęszczać do szkoły, nie mogą uprawiać roli, zmuszeni są zmienić swoją codzienną rutynę, życie seksualne, marzenia, przyszłość.

Po zakończeniu wojny, proces oczyszczania terenu z min przeciwpiechotnych jest zadaniem niezwykle trudnym, gdyż nieznana jest liczba min i ich lokalizacja, ze względu na warunki klimatyczne, które zmianiają ich położenie. Miny przemieszczają się w związku z: powodziami, deszczami, ruchami tektonicznymi i huraganami, jakże częstymi w Kolumbii.

Kolumbia jest jedynym krajem zachodnim, w którym używa się obecnie min przeciwpiechotnych w konflikcie zbrojnym. Aktualnie w Kolumbii „posianych” jest około 100000 min; min, których jedynym celem jest zabijanie lub ranienie ludzi; 100000 min, które czynią niemożliwym normalny rozwój społeczności, powodując panikę, wymuszone uchodźctwo, brak edukacji i głód.

Ofiary minPrzed taką panoramą świat pozostaje nieporuszony. Najwięksi producenci min przeciwpiechotnych: Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Izrael i Pakistan kontynuują ich produkcję, mimo dyspozycji Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowego Traktatu z Ottawy (Kanada) z roku 1997, który zabrania produkcji, przechowywania, eksportu i użycia min przeciwpiechotnych.

Głosy rannych pozostają tutaj w Kolumbii bez odzewu, głuche. Są to głosy inwalidów – wdowców, wdów, sierot, ojców i matek, którzy stracili swoje dzieci w jednej z tych śmiertelnych pułapek. Są to głosy zastraszonego kraju, który przeżywa swoją tragedię.

Napisz komentarz
- Prosimy o wpisywanie komentarzy związanych z treścią artykułów.
- Ataki słowne i wulgaryzmy zostaną usunięte.
- Prosimy nie używać tego portalu do promocji swojej strony internetowej.
Imie:
Tytuł:
BBCode:Web Address Email Address Bold Text Italic Text Underlined Text Quote Code Open List List Item Close List
Komentarz:

This image contains a scrambled text, it is using a combination of colors, font size, background, angle in order to disallow computer to automate reading. You will have to reproduce it to post on my homepage
Wpisz podany w okienku kod bezpieczeństwa.
RADA: Jeżeli masz trudności z odczytaniem liter w okienku, kliknij na przycisk "odśwież" (dwie strzalki), aby wygenerować nowy obraz.

Komentarze
Pietrusiak -UJ
(Dodane przez Tomek w dniu - 2008-03-02 17:17:55)
Zastanawiam ja się nieraz w jakich żyć nam przyszło czasach .
la injusticia de las minas antipersona
(Dodane przez mariana w dniu - 2006-04-25 20:14:07)
me parece muy mal hecho de estos paises pues estas minas no reconocen al ser que estan hiriendo a talves llevandolo a perder su vida ademas es muy injusto que un chico que apenas empieza su vida quede sin piernas ,o sin alguna de sus partes colombia estados unidos paises como tal que esta pasando a este paso vamos a acabar con el mundo piensen en sus actos pero primero en las consecuencias que puede acarrear a todas las personas por eso hoy quiero invitarlos a que ayudemos todos poco a poco a que el mundo sea mejor luchemos por que la construccion de estas minas al fin termine y no sigan acabando con mas vidas
no hemos evolucionado nada
(Dodane przez w dniu - 2006-04-08 05:04:00)
parece mentira que los países desarrollados por decir algo, nada más que piensen en el lucro y en el dinero fácil o rápido, vendiendo este tipo de armas, que no distinguen de un nińo o de hipotético enemigo y siempre le toca pagar a los de siempre, a los indefensos y a los de siempre. Y el país más industrial y corrupto del mundo se preste a este tipo de actos tan abyectos.

(Dodane przez w dniu - 2005-11-21 19:39:51)
boo!!! 
yo soy tu padre!!! 
Miny w Azji
(Dodane przez Marta w dniu - 2005-10-30 10:31:09)
Miny przeciwpiechotne to kolejny przyklad bogacenia sie kosztem konfliktow zbrojnych i niewinnych osób. Nie sadzilam, iz problem ten istnieje rowniez w Kolumbii. Ja zetknelam sie z nim poczas podrózy po Laosie i Wietnamie, w których do dnia dzisiejszego pozostałosci po wojnie wietnamsko-amerykanskiej (patrz wojna Ameryki przeciwko poludniowo-azjatyckiemu komunizmowi), choc zapewne i innych, ukrytych motywów mozna by sie doszukac w tym wszystkim) zbieraja swoje krwawe zniwo. Na szczescie nie mialam okazji przebywac w najbardziej niebezpiecznej strefie choc i tak czasami balam sie zboczyc z wytyczonego szlaku nawet w strefach pozornie bezpiecznych. Miny przeciwpiechotne sa jednak najbardziej obecne w Kambodzy, o ktorej rowniez wspominasz Ewa, gdzie umieszczane byly one wzdluz drog (jedna z ostatnio zdetonowanych min umiejscowiona byla 20 centymetrow na poboczu od asfaltowej drogi publicznej!) lub na polach ryzowych w celu wyeliminowania jak najwiekszej liczby ludnosci cywilnej (pod pretekstem konspiracji przeciwko rezimowi Kmerow). Wiesniacy, ktorzy po upadku rezimu Pol Pota otrzymali swoje uprawnione poletka ryzowe w nadziei na lepsza przyszlosc, znalezli tam jedynie smierc lub kalectwo, swoje lub swoich wlasnych dzieci. Kambodza, jeden z biedniejszych krajow na swiecie otrzymujacych nieustannie zywieniowa pomoc humanitarna oraz pieniezna przeznacza miliony dolarow na rozminowywanie pol- proces kilkadziesiat razy bardziej kosztowny niz zainstalowanie samych min. Pieniadze, ktore moglyby byc przeznaczone na rozwoj infrastruktury samego kraju, szkol, szpitali, stworzenie miejsc pracy, etc., sa wydawane na cel, ktory mozna bylo uniknac... Czy nie jest to jednym wielkim blednym kolem? Jak wspomnialas, do jednych z najwiekszych producentow min zaliczaja sie Stany i zapewne to Stany, a raczej niektore organizacje humanitarne tam dzialajace, przeznaczaja niemala kwote na pomoc dla Kambodzy. Jedni staraja sie naprawic zlo wyrzadzone przez swoich wlasnych rodakow... I niestety, ludzkosc niewiele uczy sie na wlasnych bledach... Miejmy nadzieje, iz jednak cos zmieni sie na lepsze i ze swiat odpowie na tragedie (jedna z wielu) rozgrywajaca sie przed ich wlasnymi oczami.

Powered by AkoComment 2.0! and SecurityImage 2.2.0

 
wstecz   dalej »

Advertising:

Warsaw travel

Warsaw city guide

Nauczyciel tańca

Kolumbia Travel

Fotografía de Hoteles







Powered by: Joomla     Design by: Astrolabio    Hosting by: Nidohosting
Licencia Creative Commons, Ewa Kulak

Kilka słów o mnie Teksty Ewy Kulak Galeria zdjęć prywatnych Kontakt z Ewa Taka jest kolumbia Kolumbijskie zwyczaje Fascynujące miejsca w Kolumbii Ludzie Kolumbijskie legendy Przepisy Kolumbia w fotografii Galeria Macondo Versión en espanol Wersja polska