Kolorowe koszyczki z nitki agawy – fique de Guacamayas

Po raz pierwszy te kolorowe wyroby, które nadają etnicznego tonu kolumbijskim kuchniom, pojawiły się w niewielkiej, andyjskiej miejscowości o niezwykle ciekawej nazwie Guacamayas dawno dawno temu. Guacamaya to po hiszpańsku duża papuga ara, ale takich papug w Andach się nie spotyka, gdyż są to stworzenia tropikalne.

{mosloadposition user5}

Miasteczko Guacamayas położone jest wysoko w górach, około 9 godzin drogi od Bogoty i leży w okolicach Parku Narodowego El Cocuy. Jego nazwa związana jest z kolorami produkowanych w nim od wieków wyrobów z nitki agawy – fique. Okolice kordyliery Cocuy porośnięte są bowiem olbrzymimi agawami, z których otrzymuje się się cenną nitkę, a z niej z kolei splata się koszyczki, podstawki pod garnki, tace, naczynia na owoce, itd. Rękodzieło to produkowane jest w tym regionie we wszystkich możliwych kolorach, które przypominają pióra papug.  

Tradycja splatania naczyń z nitki agawy pochodzi jeszcze z czasów prekolumbijskich, kiedy to Indianie Laches i Tunebos pletli ze słomy i nitki agawy naczynia, w których przechowywali produkty spożywcze, ale także wykorzystywali je do swoich rytuałów i ceremonii religijnych.

Nawijanie nitki agawy na słomę

Produkcja tego typu naczyń polega na zwinięciu wielu źdźbeł słomy i owijaniu ich następnie barwioną wcześniej w olbrzymich, glinianych garnkach nitką agawy. Słomka owinięta jest agawą tak szczelnie, że zupełnie jej nie widać i na tyle mocno, że koszyk jest całkowicie stabilny i można go wypełnić owocami, słodyczami, itd. Aby tak się stało artyści wyszukują najwyżej rosnących roślin agawy, aby otrzymana z nich nitka była jak najbardziej sztywna i długa. W ten sposób zapewniają wysoką jakość produktu. Nawijanie rozpoczyna się zawsze od środka koszyczka, po czym jak spirala rośnie ku górze aż do otrzymania określonej wysokości.  

Kolorowe produkty z nitki agawy

Efekt jest niezwykle kolorowy i atrakcyjny, stąd też od wielu lat koszyczki z fique z Guacamayas to obok kolorowych tkanin i dywaników jeden z ulubionych zakupów przyjeżdżających do Kolumbii turystów.  

{mosloadposition user5}

Co ciekawe, i to może wydać się nieco dziwne, w samym miasteczku nie łatwo zakupić tego typu wyroby. Ja sama przy okazji wizyty w Cocuy oczekiwałam malowniczego jarmarku w centrum miasteczka, na którym mogłabym zakupić kilka kolorowych naczyń do mojego mieszkania. Okazuje się jednak, że region jest na tyle rzadko odwiedzany przez turystów, że andyjscy artyści zajmujący się od wielu lat produkcją tych pięknych rzeczy, robią to na patiach swoich domów, ale towar wysyłają bezpośrednio z Guacamayas do Bogoty albo atrakcyjnego turystycznie miasteczka Villa de Leyva, gdzie można te produkty kupić. W samym Guacamayas trzeba chodzić od domu do domu i pytać, kto ma "ciepłe jeszcze" i niewysłane do centrum kraju koszyczki. Tylko wtedy istnieje możliwość zakupu tych pięknych i oryginalnych naczyń w miejscu ich produkcji.

Podstawki pod gorące naczynia z nitki agawy

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *