Fryzy w Guatapé

Guatapé – maleńkie, kolumbijskie miasteczko, położone we wschodniej części departamentu Antioquia, mniej więcej w odległości półtorej godziny jazdy samochodem od Medellín, jest jednym z tych miejsc, do których chce się wracać. I wracać wielokrotnie…

I nie chodzi tu tylko o jego położenie geograficzne, ani o piękne pejzaże, przypominające do złudzenia Szwajcarię czy też Kanadę w okresie lata. Guatapé jest po prostu niesamowite dzięki swojej malowniczej architekturze.

Guatapé znane jest w Kolumbii z powodu fryzów. Fryz jest terminem pochodzącym z architektury, który odnosi się do poziomych pasów dekoracyjnych zdobiący elewacje budynków, ściany, meble, naczynia. W przypadku fryzów w Guatapé jest to lokalna dekoracja umieszczona na zewnątrz domów, w której materiały takie jak płatki, marmur czy drewno mieszają się z kolorowymi farbami.

Fryzy w Guatapé na Ulicy Wspomnień

Historia fryzów

Fryzy w Guatapé są istotną częścią korzeni i tradycji miasteczka, którego historia sięga niemal stu lat. Starsi mieszkańcy opowiadają, że w owych czasach kolumbijskie dzieci grały często na ulicach w kolorowe, szklane kulki, opukując nimi i niszcząc zarazem fasady domów. A ponieważ dzieci to w Kolumbii rzecz święta, wymyślono kreatywny sposób na ten problem. Do ochrony ścian użyto elementu dekoracyjnego, który chroniłby fasady przed odpryskami, stanowiąc zarazem element wyróżniajcy miasteczko architektonicznie. Pierwszy fryz miał formę owcy patrzącej w przeszłość i znajdował się na budynku Domu Kultury (Casa Museo).

Z biegiem czasu pojawiać się zaczęły kolejne fryzy: najpierw bardzo proste, przedstawiające figury geomentryvzne i herby, a potem bardziej skomplikowane, prezentujące kształty zwierząt, scenki religijne, a nawet całe historie montowane na ścianach domów, które ukazują niesamowite bogactwo tradycji, kultury i tożsamości tego małego miasteczka departamentu Antioquia.

Fryzy w Guatapé na Ulicy Wspomnień

Ulica Wspomnień (Calle del Recuerdo)

W czasach obecnych najpiękniejsze fryzy w Guatapé znajdują się na Ulicy Wspomnień, która jest wierną kopią antycznego miasteczka Guatapé zatopionego przez pobliski sztuczny zbiornik wody w 1978 roku. Ta brukowana i wyjątkowo romantyczna ulica z kolorowymi domkami i fryzami u ich dołu jest prawdziwym dziełem sztuki i wyrazem ogromnej kreatywności jegi mieszkańców, która opowiada historię Guatapé.

Zresztą oceńcie sami…

Fryzy w Guatapé na Ulicy Wspomnień

Zdjęcia:
http://flickr.com/photos/carza/

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *