Chiva – malowniczy autobus na andyjskich szlakach i ruchoma dyskoteka

Chiva (dosłownie kozica), która wspina się po górskich szlakach Andów, to obok słynnego Jeep’a Willis w Kolumbii symbol i środek transportu używany tradycyjnie w wysokich górach i specjalnie do nich dostosowany.

Do chivy pakuje się nie tylko ludzi, ale również walizki, torby, worki, a nawet zwierzęta: prosiaki, kury, psy, itd. Chiva przystosowana jest bowiem do trudnych warunków drogowych, jest pojazdem bardzo mocnym, który ułatwia przewożenie ogromnych ilości produktów.

Kolumbijska chiva

Kolumbijska chiva

Kolumbijska chiva

Chiva, znana także jako bus escalera czyli autobus – drabina to drewniany i niezwykle kolorowy autobus, malowany głównie na żółto, niebiesko i czerwono, czyli w kolory kolumbijskiej flagi. Wnętrze takiej chivy wypełnione jest drewnianymi ławkami biegnącymi od okna do okna. Jeden bok autobusu zamknięty jest na stałe, a wejście znajduje się tylko z jednej strony.

W tylniej części chivy umieszczona jest drewniana drabina, po której wchodzi się na dach pojazdu, który służy również jako platforma do ułożenia bagaży. Często na tym dachu przewożone są kury i inne zwierzęta, a także całe masy tobołków i paczek, a nawet co niektórzy pasażerowie, którzy nie zmieścili się w środku autobusu.

Kulturową ciekawostką jest fakt, że często właściciele chivas nadają im przezwiska, które umieszczane są na kolorowych tabliczkach blisko wycieraczek. Imiona te są bardzo sympatyczne, np. “La andariega” (Podróżniczka), “La siempre fiel” (Zawsze wierna), itd.

Od pewnego jednak czasu chiva to nie tylko andyjski autobus ale i ruchoma dyskoteka i jedna z ciekawszych atrakcji kolumbijskich miast, począwszy od Bogoty, przez Cali i Medellin, a skończywszy na romantycznej i kolonialnej Cartagenie. Chiva to objazdowa wycieczka po mieście, przemieszczający się bar, głośna muzyka na żywo i tańce do białego rana. Taka roztańczona i głośna chiva poruszająca się ulicami miasta to niezwykle popularna forma obchodzenia urodzin, rocznic, spotkań ze znajomymi, czy po prostu sobotniej nocy.

I tak lokalny, kolorowy autobus mknący po górach z pakunkami na dachu, staje się turystyczną atrakcją kolumbijskich miast i nową formą odkrywania ich uroków w rytmie tropikalnej muzyki.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *