Archanioły z Sopo

Archanioly z Sop?Archanioły z Sopó stanowią jeden z dziesięciu religijnych perełek Kolumbii. Jest to kolekcja dwunastu olejnych obrazów malowanych na płótnie o wymiarach 238 na 167 cm, nieznanego pochodzenia, które znajdują się w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Sopó.

Na terytorium Kolumbii spotkać można kilka podobnzch serii archaniołów pochodzących z drugiej połowy XVII wieku – epoki, kiedy ten typ obrazów i reprezentacji artystycznych był bardzo popularny w całej strefie andyjskiej. Kolekcja z Sopó uważana jest jednak za najładniejszą i najcenniejszą w całej Ameryce hispanojęzycznej.

Nazwa ‘anioł’ pochodzi od hebrajskiego ‘malak’ i greckiego ‘ayyelos’, dając tym samym początek łacińskiemu ‘angelus’ (posłaniec, wysłannik). Określenie ‘archanioł’ pochodzi natomiast od ‘archanggelos’ i uznacza ‘szefa, księcia aniołów’. W hiszpańskim słowie ‘arcángel’ (archanioł) końcówka ‘el’ pochodzi od hebrajskiego słowa ‘Bóg’. Archaniołowie zgodnie z biblijną tradycją są czystymi duchami, które towarzyszą Chrystusowi w jego misjach.

Restauracja tych wspaniałych dzieł nie przyniosła niestety odpowiedzi co do autora obrazów. Jedyna, dostępna informacja dowodzi iż płótno, na jakim namalowane są obrazy pochodzi z XVII-wiecznej Europy. Imiona siedmiu archaniołów to: Michał, Gabriel, Rafael, Jehudiel, Seactiel, Uriel i Baraquel. Postaci te pojawiają się w tradycji katolickiej i mogą być związane z siedmioma aniołami znalezionymi w Palermo w 1516 r. Pozostałe cztery imiona są hebrajskie: Ariel, Esriel, Leadh i Laurel, natomiast ostatni archanioł określany jest jako Anioł Stróż i nie posiada imienia własnego.

ArchaniolMimo licznych spekulacji do tej pory nie udało się ustalić, kto jest autorem tej olejnej serii. Wydaje się jednak, że owa tajemnica sprawia, że archanioły z Sopó stają się jeszcze bardziej atrakcyjne i przyciągają spojrzenia odwiedzających kościół. Prawda jest taka, że w temacie tego skarbu czasów kolonii pojawia się więcej niż odpowiedzi.

„Dwunastu archaniołów i ich znaczenia” (Z „Monografii gminy Sopó”, Mª Clara Toboso, Tolomeo del Carmen, Juan Pablo, 1994):

Anioł Stróż – Boski pomocnik na ziemi.

Ariel – Boski dowódca – jest on wojownikiem ubranym w żołnierski mundur.

Baraquel – Boskie błogosławieństwo – jego oczy pełne są zdziwienia, a w lewej ręce trzyma różę, wskazując tym samym na urodzaj i bogactwo natury.

Esriel – Boska sprawiedliwość – przedstawiony jako żołnierz, z przymkniętymi oczami, które reprezentują wojskową dyscyplinę.

Gabriel – Boska siła – w lewej ręce trzyma wiadomość dla Maryi, oznajmiając jej triumf Pana nad wszelkim złem. Jego oczy wyrażają spokój i pewność.

Jehudiel – Pokuta i boska spowiedź – ukazany w skąpym ubraniu, z koroną w lewej rące, biczem i oczyma pełnymi bólu.

Laurel – Boskie miłosierdzie – ukazany ze wspaniałym wyrazem oczu pełnych współczucia. .

Leadh – Boska siła.

Michał – Kto jak Bóg – patrzy na Lucyfera (upadłego anioła), jednak on sam popierany jest przez Boga, stąd jego imię.

Rafael – Boski lek – z oczyma pełnymi radości z powodu odnalezienia lekarstwa i pociechy dla towarzysza podróży.

Seactiel – Boska modlitwa – w koronie zakończonej figurą krzyża i oczyma, które wyrażają modlitwę i mistycyzm.

Uriel – Boski ogień – swoim ruchem wyraża życie i pasję

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *